Hemeroidi so težava, ki lahko povzroča kar nekaj neprijetnosti. So nevšečnost, ki jo je potrebno obravnavati in stanju primerno zdraviti, saj lahko v nasprotnem primeru pride do poslabšanja. Hemeroidi ali z drugim imenom tudi ”zlata žila” so tvorba, ki je prisotna v čisto vsakem človeškem telesu in načeloma ne povzročajo nobenih težav. Vendar pa se lahko te žilne blazinice, ki se nahajajo znotraj in okrog zadnjika, zaradi različnih dejavnikov povečajo. Takrat pa pride do neprijetnega občutka, težav in hujše bolečine.
Hemeroidi nastanejo zaradi povečanega pritiska na krvne žile v spodnjem delu telesa, zaradi česar se raztegnejo in otečejo, podobno kot krčne žile. Najpogostejši razlog za povečanje je prekomerna telesna teža, pogosto sedenje in bistveno premalo gibanja. Težave z zlato žilo je mogoče preprečiti, v kolikor pa se že pojavijo, pa jih lahko ob pravilni diagnostiki in skrbi tudi odpravimo.

Kako nastanejo hemeroidi in kako jih prepoznati?
Kot smo že omenili, hemoroidalna bolezen nastane, kadar žilne blazinice nabreknejo in se povesijo proti zadnjični odprtini. Bolezen oziroma to neprijetno stanje se lahko razvije bodisi v danki (notranji hemoroidi) ali pod kožo okrog zadnjika (zunanji hemoroidi). Prav zunanje hemoroidalne tvorbe pa so še toliko bolj neprijetne, saj pogosto vodijo do nelagodja, krvavitve, srbenja ali bolečine v zadnjiku.
Ker lahko hemoroidalne tvorbe rastejo, je za njihovo uspešno zdravljenje in lajšanje simptomov, potrebno pravočasno prepoznati. Na ta način si lahko namreč bistveno bolj učinkovito pomagate, rezultati zdravljenja pa so boljši.
Simptomi hemoroidalne bolezni so številni in različni. Najbolj pogosti in opazni pa so:
- oteklina, ki običajno povzroča nelagodje in srbenje v predelu zadnjika,
- v predelu zadnjika lahko zatipate izboklino,
- med opravljanjem velike potrebe opazite izcedek, pordelost, vnetje ali svežo kri.
Če opazite katerega od zgoraj naštetih simptomov, ki trajajo več dni, potem se posvetujte z zdravnikom, ki bo v okviru specialističnega pregleda izključil druge bolezni. Šele ko dobite jasno diagnozo hemoroidalne bolezni, lahko po navodilih pričnete s samozdravljenjem.

Kako si lahko pomagate sami?
V kolikor so se vam pojavili hemeroidi, potem veste, kako neprijetna je lahko težava. Bistveno več neprijetnosti navadno povzročajo zunanje tvorbe, saj so izpostavljene pritiskom. V kolikor se vam pojavijo simptomi, najprej obiščite zdravnika, nato pa začnite s samozdravljenjem. Eno izmed najbolj učinkovitih zdravil v obliki tablet je Detralex, ki klinično dokazano lajša simptome hemoroidalne bolezni.
Dodatno pa lahko spremenite tudi način življenja in dosedanje navade. Pričnite z uživanjem živil, ki imajo veliko vlaknin, pijte dovolj tekočine, na stranišče pojdite takoj, ko začutite potrebo, pri odvajanju se ne napenjajte preveč, izogibajte se dolgotrajnemu sedenju in se čim več gibajte.
Poskrbite za svoje zdravje
Hemoroidalna bolezen lahko prizadene ljudi iz vseh družbenih slojev in v različnih življenjskih obdobjih. Glavni dejavniki tveganja za razvoj hemoroidalne bolezni so kronično zaprtje, debelost, naraščajoča starost ali nosečnost. Na razvoj hemeroidov vplivajo tudi genetika – v kolikor so vaši starši, stari starši in drugi družinski člani imeli težave, potem tudi pri vas obstaja velika verjetnost za dedno obremenjenost.
V kolikor se soočate s hemeroidi vam svetujemo, da še toliko bolj poskrite za svoje telo. Naredite nekaj dobrega zase, poskrbite za preventivno ukrepanje in si zagotovite vitalnost tudi na stara leta.