Dobro pripravljeni na pot

Dobro pripravljeni na pot

Odhod v tujino vselej terja precej priprav, da bomo lahko čim bolj prijetno potovali. Turistično zavarovanje je med drugim nujni spremljevalec na naših potovanjih in včasih nam ostaja premalo časa, da bi ga uredili, ali pa ga celo pozabimo urediti, kar nas lahko privede v zapletene situacije. Zelo dobra rešitev za to je letno turistično zavarovanje, s katerim bomo lahko odmislili tovrstne skrbi, in še posebej če veliko potujemo, nam ta način omogoča še večjo fleksibilnost. Več o različnih možnostih in paketih lahko preverite na primer na naslednji strani: https://www.coris.si/zavarovanja/letno-turisticno-zavarovanje.

Dodatno skrb glede drugih vidikov potovanja, kot je denimo vožnja, pa si lahko prihranimo tako, da je namesto avtomobila naša izbira lahko izposoja kombija. Vanj lahko naložimo precej več osebne prtljage ter peljemo več oseb, kar je priročno za družine, glasbene ter umetniške skupine ali manjšo skupino popotnikov, selitev ter za druge namene. Seveda pa moramo upoštevati, da več prtljage upočasnjuje vožnjo, zato izberimo količino predmetov smotrno ter ustrezno dovoljeni teži.

Turistično zavarovanje je zelo pomembno pri potovanju v tujino

Kakšne so lahko posledice, če turistično zavarovanje ni urejeno?

Vsakdo je že zasledil novice o popotnikih ali pa ima celo znanca, ki se je v tujini poškodoval, in zaradi različnih poškodb ali bolezni so zašli v velike težave, ker njihovo turistično zavarovanje ni bilo sklenjeno. Največkrat je razlog za to želja po tem, da bi privarčevali, saj je potovanje že samo po sebi precej drago, toda na poti so kaj hitro spoznali, kako visoko ceno je potrebno plačati šele tedaj, ko gre nekaj narobe. Na primer že zgolj nespreten skok v vodo, ki lahko poškoduje hrbtenico, ne bo majhen zalogaj niti v državah z nižjimi stroški, recimo v Združenih državah Amerike, ki ima že tako izjemno visoke cene zdravstvenih storitev, pa bi bil to pravi šok. Zneski gredo v desettisoče evrov in tudi do 100.000 evrov ali več, kar za nekoga lahko pomeni finančni zlom.

Nekateri se v takih situacijah poslužijo kampanj množičnega financiranja oziroma crowdfunding kampanj preko različnih platform, na katerih znanci in neznanci prispevajo donacije za kritje stroškov. Večkrat se je že izkazalo, da ta metoda lahko obrodi sadove, a garancije, da bi nam uspelo pravočasno zbrati dovolj sredstev, ni. Poleg tega če se zdravimo v tujini in ne v poznanem okolju, sploh pri zahtevnejših operacijah, ki zahtevajo dolgotrajno okrevanje, utegne priti do nepredvidenih zapletov, ki imajo lahko nadaljnje posledice. Pooperativno obdobje je tudi nadvse pomembno in če se ne moremo vrniti domov, kjer bi lahko imeli boljše podporno okolje ter dodatna sredstva, to lahko vpliva na kakovost zdravljenja oziroma celjenja.

Dobro-pripravljeni-na-pot

Zagotovimo si varno udejstvovanje v doživetjih

Za celoletno turistično zavarovanje se zneski prično pri okoli 60,00 EUR dalje. Za države, kjer lahko pričakujemo višje odhodke, to so na primer Švica, skandinavske države, Avstralija, Japonska, že navedene ZDA itd., izberimo paket za najvišje kritje. Če smo res veliko zdoma in v zelo različnih državah, je smiselno vzeti različne dodatne storitve oziroma doplačati za druge premije, kot je denimo izplačilo odškodnine za zlom kosti, kritje za vključeno civilno odgovornost oz. škodo proti tretji osebi in podobno. Turistično zavarovanje nas na koncu tako lahko sicer stane tudi več sto evrov na leto, vendar nas v nepredvidljivih okoliščnah reši iz finančnih zagat. Pričakujemo lahko recimo tri vrste kritja, in sicer:

  • do 25.000,

  • do 50.000,

  • in do 100.000 EUR.

V te pakete so vključeni medicinska oskrba, razni prevozi do bolnišnic ali do domovine ali prevoz družinskega člana, zdravila in zdravniški pripomočki, nujne zobozdravstvene storitve itd. Preverimo, ali je krito tudi zdravljenje za Covid-19, ki je na voljo od januarja 2021. Sem spadajo tudi stroški testiranj in karanten ter morebitnega kasnejšega povratka domov z rednim prevozom (t.j. letalo, vlak, avtobus ali ladja ter trajekt).

Tudi na cesto z dobrimi odločitvami

Kot omenjeno, nam je za več svobode ter udobja na poti morda pisana na kožo izposoja kombija, v kolikor nimamo svojega, za kar pa moramo poznati nekaj pravil. Ponudniki omogočajo neomejeno število kilometrov ter dni najema po Sloveniji, za tujino pa bomo morali neomejeno kilometrino doplačati. Če bo izposoja kombija daljša, to pomeni za več kot 29 dni, nam ponudnik lahko sestavi posebno ponudbo, vozilo pa nekateri tudi brezplačno dostavijo na dogovorjeno mesto za prevzem v Sloveniji.

Izposoja kombija je odlična odločitev za samostojno potovanje

Preverimo, kaj vključuje izposoja kombija

Kaj vse bo vključevala izposoja kombija, je odvisno od ponudnika, bodimo pa pozorni na nekatere podrobnosti in povprašajmo npr.:

  • ali nam nudijo 24-urno asistenco, če pride do okvare,

  • ali je vključen kasko,

  • ali je na voljo vinjeta,

  • ali ima delujočo klimo,

  • ali moramo plačati varščino in drugo;

Izberimo letnik vozila, ki je čim mlajši, da ne bo prihajalo do okvar, ki nastajajo skozi leta uporabe, seveda pa utegne biti izposoja kombija, ki je starejši, nekoliko cenejša. Ko je izposoja kombija izpeljana in smo sklenili turistično zavarovanje, poskrbimo še za druge vidike, kot je načrt vožnje ter pregled posebnosti na cestah, in se odpravimo novim pustolovščinam naproti.