Če vas zanima študij, ki vključuje krepitev etičnega odločanja, širjenje znanja poslovne angleščine, krepitev sposobnosti javnega nastopanja in še mnogo tega, je študij ekonomije prava odločitev za vas. Predvsem je kvaliteten študij ekonomije na Fakulteti za pravo in poslovne vede, kjer se izvaja klasičen dodiplomski študij, kot ga nudijo ekonomske fakultete v okviru bolonjskega procesa. To pomeni, da vam zaključeno šolanje te smeri na dodiplomski stopnji prinaša naziv univerzitetni diplomirani ekonomist. Končan študijski program pa vam po želji omogoča nadaljevanje študija, torej na podiplomski stopnji, na mnogih evropskih fakultetah, ki delujejo v okviru bolonjskega procesa.
Osnovne značilnosti študija ekonomije na Fakulteti za pravo in poslovne vede
Študij ekonomije traja na Fakulteti za pravo in poslovne vede tri leta, kar skupno znaša šest semestrov, obsega pa 180 ECTS kreditnih točk. Ker je sestavljen po pravilih bolonjskega procesa, je mednarodno primerljiv s programi v Sloveniji in programi v drugih državah Evropske unije. Za dokončanje študija je potrebno izpolniti vse s programom predvidene obveznosti in napisati ter uspešno zagovarjati diplomsko nalogo. Po uspešno opravljenih obveznostih in posledično študiju, se pridobi naziv univerzitetnega diplomiranega ekonomista oz. ekonomistke. Program ekonomije na Fakulteti za pravo in poslovne vede je mednarodno primerljiv študij in obsega vse temeljne učne kompetence sodobnega odločevalca. Poudarek te študijske smeri je na etičnosti v odločanju, javnem nastopanju, samostojnem in timskem delu, znanju poslovne angleščine, rabi orodij za podporo pri poslovanju in trženju, rabi temeljnih empiričnih znanj ter razumevanju temeljnih pravnih norm. Vsa pridobljena znanja so torej koristna ne samo za potrebe študija, temveč tudi pri kasnejši karierni poti in življenju nasploh. Študentom ekonomije je na Fakulteti za pravo in poslovne vede zagotovljena specializirana knjižnica s področij podjetništva, ekonomije in financ, prava, filozofije ter etike.
Kaj študij ekonomije prinaša?
Študij ekonomije študente spodbuja k etičnemu odločanju, kar je zagotovo uporabno tudi kasneje v življenju, prav tako temelji na krepitvi poslovne angleščine, ta je za sodelovanje s tujimi podjetji na kasnejši karierni poti ključnega pomena. Prinaša še razvijanje sposobnosti javnega nastopanja in krepitev metodoloških znanj. Med slednje sodijo statistika, matematika in metode raziskovanja, znanje iz vseh področij pa je pomembno tudi pri kasnejšem iskanju zaposlitve. Študij ekonomije na Fakulteti za pravo in poslovne vede odpira tudi možnost mednarodnega sodelovanja v okviru programov ERASMUS+ in CEEPUS ter sodelovanje v okviru široke mreže svetovnih katoliških univerz. Prav tako je izobraževanje na Fakulteti za pravo in poslovne vede izjemnega pomena pri kasnejšem iskanju zaposlitve, nudi namreč izobrazbo na temeljnih področjih poslovnega okolja, za lažje sprejemanje pomembnih poslovnih in tudi siceršnjih odločitev v življenju. Študij ekonomije v sklopu te fakultete pa kasneje odpira tudi možnost nadaljnjega izobraževanja na področju poslovnih ved in ekonomije, ne le v sklopu Fakultete za pravo in poslovne vede.
Vpisni pogoji in pogoji napredovanja pri študiju ekonomije na Fakulteti za pravo in poslovne vede
Vpisni pogoji so za študij ekonomije standardni in skladni z veljavno zakonodajo. Objavljeni so pravočasno v vsakokratnem razpisu vpisnih mest in se praviloma zelo malo spreminjajo, zato jih lahko vnaprej vsaj delno predvidite in se ustrezno pripravite. Za napredovanje v višji letnik pa mora študent opraviti predpisane študijske obveznosti. Tako je potrebno za napredovanje iz prvega v drugi letnik zbrati 45 kreditnih točk, iz drugega v tretji pa 45 KT iz prvega pa tudi 45 KT drugega letnika. Izjemoma je vpis v višji letnik dovoljen, tudi brez vseh potrebnih ECTS kreditnih točk. Med te izjeme sodijo opravičljivi razlogi, kot so materinstvo, slabe socialne razmere, status vrhunskega športnika in podobno. Študij ekonomije na Fakulteti za pravo in poslovne vede dopušča enkratno ponavljanje letnika, ob izpolnitvi potrebnega pogoja. Sem sodi pogoj polovično izpolnjenih študijskih obveznosti prejšnjega letnika, to torej znaša 30 kreditnih točk. Študij skupno torej traja 3 leta, izjemoma pa tudi 4 leta.
Možnost zaposlitve po končanem študiju ekonomije
Študij ekonomije na Fakulteti za pravo in poslovne vede, študentu širi obzorje in ga pripravi na delovanje na ekonomskih pa tudi drugih področjih. Ta smer študija namreč daje interdisciplinarno znanje in praktične izkušnje, kar zagotavlja kariero in uspeh v stroki. Končan študij ekonomije prinaša naziv univerzitetni diplomirani ekonomist, s tem nazivom pa se lahko zaposlite v podjetniškem ali javnem sektorju, v državni upravi, pa tudi v poslovnih gospodarstvenih sistemih. Pridobitev te vrste izobrazbe bo pomenila, da boste postali vrhunski analitik ali pa človek, ki rešuje najrazličnejša sektorska vprašanja. Študij in pridobljena znanja sta torej koristna na področju kasnejšega zaposlovanja in karierne poti, pa tudi za samo življenje.