V skladiščih in različnih obratih se v veliki večini izdelke zlaga na lesene palete, da se lahko izdelke lažje prestavi na drugo mesto. Za zaščito teh izdelkov pa je potrebno uporabiti folijo za ovijanje. Taka folija je poznana pod več imeni in sicer stretch folija, povijalna, ovijalna ali embalažna folija. Gre za raztegljiv plastičen film, ki je načeloma navit na kartonskih tulcih. Na prvi pogled je stretch folija podobna plastični foliji za povijanje živil, ki jo imamo v kuhinji. Največja razlika pa je ta, da gre za večje dimenzije in bolj trpežne folije, ki imajo nalogo zavarovati izdelke na paletah. Ker je na voljo več različnih vrst stretch folij, je od stranke odvisno, s čim se ukvarja in kakšna ovijalna folija bi bila najbolj primerna za dotičen obrat. V podjetju Kamm Trade lahko izbirate med različnimi vrstami stretch folij, kjer boste po dostopni ceni zagotovo našli pravo zase.
Kaj sploh je stretch folija?
Ko se govori o stretch foliji, gre za zelo raztegljivo plastično folijo, s katero se ovija in povija izdelke na paletah. Stretch folije so običajno izdelane iz linearnega polietilena nizke gostote. Ker obstaja več vrst ovijalnih folij, se stretch folijo pozna pod različnimi imeni, pa naj bo to povijalna, embalažna ali raztegljiva folija.
Stretch folija se najpogosteje uporablja v skladiščih in ostalih obratih, kjer je pripravlja izdelke. S stretch folijo se namreč izdelke, ki so največkrat v škatlah, povije tesno skupaj med seboj in paleto. S tem se prepreči, da bi izdelki popadali s palete, saj so lahko naloženi dokaj visoko. Prav tako stretch folija služi kot dodatna zaščita za izdelke, še posebej pred nedovoljenimi posegi, saj se sledi razrezane folije takoj prepoznajo.
Ker je ovijalna folija izdelana iz plastike, dobro ščiti pred zunanjimi vplivi, še posebej če paleta stoji zunaj ali pa se jo zunaj premika. Zaradi tega je povijalna folija ena izmed bolj pomembnih delov, ko se govori o prevozu blaga med skladišči ali proizvodnimi fazami.
Stretch folija za strojno ovijanje palet
Stretch folija se lahko uporablja ročno, lahko pa se jo uporablja za strojno povijanje palet. Med obema vrstama folij je kar nekaj razlik, saj se pri strojni stretch foliji uporablja uporabi stroj za povijanje palet. S strojem se paleto res natančno in močno povije z vseh strani. Če je paleta strojno povita, skoraj ni možnosti, da bi se izdelki na paleti poškodovali. V tem primeru se uporablja posebna vrsta stretch folije, ki je generalno debelejša od ovijalne folije za ročno povijanje palet.
Strojno povijanje palet ima kar nekaj prednosti, saj je v tem primeru paleta res dobro povita. Poleg tega pa se paleto z izdelki povije hitro in za povijanje se načeloma uporabi manj folije. Prednost strojnega povijanja je tudi ta, da se lahko glede na izdelke nastavi število obratov in način povijanja palete, da bo ta najbolj ekonomičen.
Stretch folija za ročno povijanje palet
Ko pa gre za ročno povijanje palet, pa se uporablja stretch folije, ki so malenkost tanjše. Stretch folije za ročno povijanje palet tehtajo manj, da jih lahko oseba brez večjega napora uporablja za povijanje. Zaradi tega je posledično na roli manj folije in tudi njena širina je manjša, kot pri strojnih stretch folijah. Za res majhne kose blaga se lahko uporablja mini stretch folija, ki se jo lahko uporablja tako v skladiščih, kot tudi doma.
Ker je na roli manj folije, jih je potrebno bolj pogosto menjavati, kar lahko nanese na kar nekaj rol na dan. Ročno povijanje palet je primerno takrat, ko ni prostora za stroj za povijanje palet in v tistih obratih, kjer potreba po ovijanju palet ni tako velika. Za ročno povijanje večjih palet se lahko porabi res večje količine stretch folije in povijanje palete traja dalj časa. Vendar pa je taka oblika povijanja palete primerna, če je treba paleto poviti na licu mesta in ni časa, da bi jo peljali k stroju za povijanje palet.
Vsak obrat potrebuje drugo vrsto stretch folije
Stretch folijo je potrebno izbrati glede na potrebe. Najprej se je treba odločiti za ročno ali strojno folijo, kar je odvisno od stanja v vašem obratu. Potem pa se lahko odločate za različne debeline povijalnih folij, izberete lahko tudi različne širine folij, pa stopnjo razteznosti in barvo folije. Načeloma so stretch folije prozorne, v nekaterih primerih pa to ni primerno. Takrat se lahko uporabi črna ali druga barva folije. Lahko se odločite celo za folijo, kjer je natisnjen logotip podjetja ali kaj podobnega.
Stretch folija bo prišla na odvijalcu, ki je lahko plastičen ali kovinski. Za katerega se boste odločili je odvisno izključno od vaših želja. Nekaterim namreč bolj ustreza ena vrsta, drugim pa druga. Dejstvo je, da je predvsem pri ročnem povijanju palet, kvaliteta odvijalca zelo pomembna. Če odvijalec ni primeren, se lahko celoten postopek povijanja oteži in zanj porabite veliko več časa, kot bi ga sicer.