Z radonom se načeloma srečujemo ves čas. Gre za radioaktivni plin, ki je brezbarven, nima vonja in okusa. Pojavlja se naravno, povsod v okolju. Čeprav je neotipljiv, je nevaren za zdravje ljudi, štejemo ga med najpogostejše vzroke za pljučnega raka in to takoj za kajenjem. Radon je po podatkih svetovne zdravstvene organizacije kriv za približno 3-14% primerov pljučnega raka. To je seveda odvisno od koncentracije, kateri smo izpostavljeni.
Kako radon nastane in kako vstopa v naše domove?
V zemeljski skorji najdemo radioaktivni uran. Ko uran razpada, nastane radon. Ker se plin sprošča, iz tal in kamnin prehaja v zrak, ki ga dihamo. Če se radon nakopiči v zaprtih prostorih, se lahko pojavijo nevarne koncentracije tega plina. Pogosto vstopa skozi razpoke v temeljih, pri stikih zidov in tal, tudi kjer cevi ne tesnijo popolnoma. Nekaj ga prehaja tudi skozi porozne gradbene materiale. Radon je zato prisoten v vseh stavbah, a v različnih koncentracijah. Večja koncentracija je tudi v kleteh in pritličjih, saj so ti prostori v stiku z zemljo.
Zdravstvena tveganja
Če smo dolgo izpostavljeni visokim koncentracijam radona, to poveča tveganje za obolenje s pljučnim rakom. Radon oddaja radioaktivne delce, katere vdihnemo in preidejo v pljuča. Tam poškodujejo celice, to pa vodi do rakavih sprememb. Kadilci so še posebej ogroženi, ker je izpostavljenost radonu v kombinaciji s kajenjem še bolj smrtonosna.
Velika težava je, da so simptomi pljučnega raka, ki je povezan z radonom, opaženi zelo pozno. Pojavijo se šele, ko bolezen že napreduje. Simptomi so kašelj, težko dihanje, bolečine v prsih, hujšanje in krvav izloček. Če torej vemo, da je v našem domu prisoten radon, je pomembno, da glede tega čimprej ukrepamo.
Kako se zaščititi pred radonom?
Da izvemo, če je radon prisoten, je to najbolj izvedljivo z merjenjem njegove koncentracije. Naprave za merjenje koncentracije radona so enostavne za uporabo in zelo dostopne. Merjenje zato lahko opravimo sami ali pa to prepustimo strokovnjakom. Kadar izmerimo previsoke koncentracije radona, moramo ukrepati. Potrebno je več in izboljšano prezračevanje, zatesniti razpoke v temeljih. Uporabimo lahko tudi posebne prezračevalne sisteme, posebej za zračenje zaradi radona. Izvedemo pa lahko tudi bolj kompleksne gradbene posege, če so potrebne.
Zaključek
Spoznali smo lastnosti in nevarnosti radona. Čeprav je brez barve in vonja, lahko zelo vpliva na naše zdravje, še posebej, ker lahko povzroči raka pljuč. Če ugotovimo, da je radon prisoten v našem domu, lahko to preprečimo s preprostimi ukrepi, kot je zračenje in nekaj sanacij. Potrebno je ukrepati hitro. Pravočasno odkritje in ukrepanje, lahko reši življenja in zmanjša tveganje za resne bolezni.