Razvoj elektronske pošte

Razvoj elektronske pošte

Pošto nam vsak dan prinese poštar. Če hočemo nekomu poslati pismo, ki smo ga ročno napisali, lahko traja več dni. Če je prejemnik v oddaljeni državi, traja še dalj časa. Elektonska pošta nam je olajšala delo.

razvoj-elektronske-poste-1

Internet nam je na nek način olajšal življenje. Ena izmed najbolj razširjenih storitev, ki jo najdemo na internetu je elektronska pošta, po angleško E-mail. To je eden izmed vzrokov, zakaj so se ljudje povezali v omrežje. Elektronska pošta je način ko sporočilo sestavimo, pošljemo in sprejmemo. E-pošta nam omogoča hitro izmenjavanje sporočil in dodatnih datotek, kot so slike itd. Omogoča nam tudi komuniciranje z ljudmi iz različnih delov sveta. Zaradi pošiljanja sporočil iz različni računalnikov, se je hitro razširila.

 

Ray Tomlison je leta 1971 uvedel znak @, ki loči ime uporabnika in domene. Prvo sporočilo, ki je bilo testno, je vsebovalo črke: QWERTZUIOP. Sporočilo e-pošte je sestavljeno iz večih delov. Če želimo poslati nekomu sporočilo, moramo vnesti v prvo vrstico naslov prejemnika, ki ima običajno obliko: ime.priimek@gmail.com, zadevo (opis sporočila), potem sledi sama vsebina sporočila in zraven lahko priložite še razne datoteke kot so Word, PDF ali slike, ki pa ne smejo biti prevelike. Prednost je, da se lahko vanjo prijavimo na katerikoli drug računalnik. Pomembno je, da naslov prejemnika vnesemo natančno, drugače oseba ne bo dobila vašega sporočila. Znak @ je pomemben del naslova.

razvoj-elektronske-poste-2

Elektronska pošta se je dandanes že zelo razvila, vendar ima tudi nekaj slabosti, kot so nezaželena pošta in razni virusi. Večina nezaželene pošte sestavljajo predvsem komercialna sporočila ali razni e-oglasi. Zaradi poceni pošiljanja reklam, lahko na dan prejmete več 10 nezaželenih sporočil. Veliko nevarnost predstavljajo tudi virusi, ki lahko okužijo celoten računalnik. Tako imenovani hekerji vam lahko vdrejo v vašo e-pošto, zato je pametno, da si za svoje geslo izberete daljšo besedo, sestavljeno iz več črk in številk. Z razvojem elektronske pošte, so se razvila tudi druga družabna omrežja (Facebook, Twitter), preko katerih si lahko izmenjavamo sporočila. Z e-pošto sporočila pošljemo hitro in brez večjih težav pride do prejemnika.